Convert Price Per Bale to Per Ton Price

Credit: Thinkstock

Question: I buy hay by the bale, but a friend told me I’m over?paying. My small square bales weigh 45 pounds and cost $5. My friend buys a similar type of hay and pays $175 per ton. How can I convert price per bale to price to ton? 

Response: To convert price per bale to price per ton, use the following equation: (2,000/bale weight) x bale price = price per ton.

The University of Minnesota also has an app called “Hay Price Calc” that calculates price per bale to price per ton. The app costs $0.99 and sales supports equine research at the University of Minnesota.

Using this equation (or the app), your hay costs $222 per ton while your friend’s hay cost $175 per ton. Its difficult to assess whether you are over-paying. You need to consider the quality and type of the hay, services the farmer provides (delivery, storage) and your long-term relationship with the farmer. Hay quality, delivery and storage options, good customer service and a long-standing relationship with a hay supplier could be worth the price difference.

ABOUT THE AUTHOR

SHARE THIS STORY

RELATED ARTICLES

POPULAR ARTICLES

GET NEWS & UPDATES

"*" indicates required fields

The latest from Stable Management, the #1 resource for horse farm and stable owners, managers and riding instructors, delivered straight to your inbox.
Name*
Country*

Additional Offers

Additional Offers
This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Stable Management
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.